Czym są odpady lakiernicze i czego nie wolno Ci robić?
Czym są odpady lakiernicze i czego nie wolno Ci robić?

Odpady lakiernicze powstają wskutek procesów lakierniczych. Do odpadów lakierniczych zaliczamy wszelkie środki użyte do lakierowania, elementy narzędzi i narzędzia jednorazowe. Prościej to wszelkiego rodzaju opakowania po lakierach, papiery ochronne, folie, taśmy, czy rękawiczki i kombinezon lakierniczy. Do odpadów wodno-kanalizacyjnych natomiast zaliczymy zanieczyszczoną wodę i szlam lakierniczy. W dzisiejszym artykule poruszamy podstawowe informacje o odpadach lakierniczych, które przydadzą Ci się, jeśli jesteś lakiernikiem lub prowadzisz lakiernię, czy warsztat blacharsko-lakierniczy.

Jakie odpady powstają podczas procesów lakierniczych?

Wytwarzanie powłok lakierniczych, wymaga używania materiałów, które mają negatywny wpływ na środowisko. Między innymi używanie rozpuszczalników, rozcieńczalników, czy pigmentów. Nie jest to zdrowe nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla ludzi. Na szczęście wraz z rozwojem technologii obecnie na rynku dostępny jest duży wybór, różnych producentów i produktów lakierniczych, które mają niska emisję VOC. Coraz częściej również stosuje się składniki, które w mniejszym stopniu przyczyniają się do stwarzania niebezpiecznych odpadów lakierniczych.

Można stwierdzić, że odpady powstają w każdym etapie procesów lakierniczych. Odpady te dzielimy na stałe, ciekłe i emisje gazowe. Do tych odpadów zaliczamy:

  • woda z kurtyn,
  • szlam z lakierów,
  • wkłady filtracyjne,
  • rozpuszczalniki,
  • zmywacze,
  • ścieki i szlam lakierniczy powstały podczas czyszczenia,
  • rozpuszczalniki z procesów przygotowawczych,
  • emisja VOC podczas lakierowania,
  • emisje lotnych związków organicznych podczas utwardzania i suszenia,
  • zużyte opakowania i pojemniki,
  • sorbenty,
  • zanieczyszczone tkaniny i ubrania pracownicze.

W ramach gospodarki odpadami ciąży na Tobie obowiązek:

  1. Selektywnego gromadzenia odpadów.
  2. Przekazywanie odpadów firmie, która zajmuje się utylizacją odpadów lakierniczych.
  3. Ewidencja odpadów na karcie przekazania odpadów.
  4. Składania sprawozdania rocznego z gospodarowania odpadami.

Co robić z odpadami lakierniczymi, zanim odbierze je firma utylizacyjna?

Przede wszystkim nie możesz mieszać ze sobą odpadów, które mają dwa różne kody. Oczywiście nie te kreskowe, a kody, które wpisujesz w karcie ewidencji odpadów. Ponadto nie możesz również mieszać odpadów niebezpiecznych z innymi odpadami. W takiej sytuacji narobisz sobie dodatkową pracę i kłopot. Ponadto nie należy również rozcieńczać substancji niebezpiecznych. Jest to zakazane.

Jeśli magazynowanie odpadów jest konieczne, czyli do czasu odbioru ich przez firmę zewnętrzną, to musisz zapewnić specjalne pomieszczenie i pojemniki na ich przechowywanie. Ponadto minister właściwy do spraw środowiska może określić czas magazynowania, kierując się rodzajem magazynowania, sposobem i właściwościami odpadów. Musisz również pamiętać, aby miejsce było odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.

Jak w lakierni ograniczyć emisje lotnych związków organicznych (VOC)?

Rozwiązanie ograniczenia VOC w warsztatach lakierniczych sprowadza się głównie do korzystania ze sprawnego i nowoczesnego sprzętu lakierniczego, który umożliwia precyzyjne wykonywanie procesów lakierniczych i jednocześnie ogranicza zużycie rozpuszczalników, a tym samym nie tylko ogranicza VOC, ale także minimalizuje odpady lakiernicze. Ponadto wskazane jest korzystanie z produktów najwyższej jakości, których skład został opracowany na podstawie najnowszej technologii. Taka informacja powinna być umieszczona w opisie produktu na stronie producenta lub w opisie na opakowaniu. Co ważne, jeśli nowy sprzęt to również taki, który umożliwia wytwarzanie powłok lakierniczych o najmniejszej jej grubości przy jednoczesnym zachowaniu odporności.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie lotnych rozpuszczalników i utwardzaczy chemicznych powłok, które ograniczają zużycie energii na ich suszenie i utwardzanie.

Farby wodorozcieńczalne - nauka procesów od nowa?

Obecnie w lakiernictwie powinno się stosować lakiery samochodowe wodorozcieńczalne, które przyczyniają się do dbania o środowisko i ekologię w warsztacie lakierniczym. Niesie to jednak za sobą naukę odpowiedniej aplikacji powłoki zgodnie ze wskazaniami producenta, a także odpowiednie przygotowanie powierzchni lakierowanej.

Używanie lakierów wodorozcieńczalnych pozwala na aplikację większej ilości farb, a także umożliwia aplikację różnymi systemami. np. pistoletem HVLP. W aplikacji lakierów wodorozcieńczalnych duże znaczenie ma temperatura lakieru, temperatura pomieszczenia, a także wilgotność powietrza. Nie bez znaczenia jest również rodzaj powłoki, który będzie lakierowany. Dlatego to, co wspomnieliśmy wyżej, powłokę należy odpowiednio przygotować (oczyścić, wygładzić).

Mamy nadzieję, że już wiesz, czym są odpady lakiernicze i jak nimi gospodarować. A także co możesz zrobić, żeby warsztat lakierniczy był bardziej przyjazny środowisku. Na koniec ważna informacja. Pamiętaj, że firmy, które zajmują się odbiorem odpadów z lakierni, muszą mieć na nie stosowne pozwolenie. Powinieneś zwrócić na to uwagę przed wyborem firmy, która zajmuje się utylizacją odpadów lakierniczych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium