Przerwa w realizacji zamówień

 W dniu 29.03.2024 (Piątek) od godz 12:00 Hurtownia oraz sklep stacjonarny będą nieczynne

 Zapraszamy ww. Piątek od 7:30-12:00

lub od 2.04.2024 (wtorek) w standardowych godzinach od 7:30-15:30

Życzymy udanej pogody!

Gospodarowanie odpadami w lakierni - to musisz wiedzieć
Gospodarowanie odpadami w lakierni - to musisz wiedzieć

Jeśli zamierzasz otworzyć lakiernie, to musisz być gotowy również na utylizację odpadów lakierniczych. Żeby dobrze się do tego przygotować, to musisz wiedzieć, czym są odpady lakiernicze i co zalicza się do odpadów powstałych w lakierni, które wymagają specjalnej utylizacji.

Odpady lakiernicze - czym są?

Najprościej definiując, odpady lakiernicze są to odpady powstałe wskutek wykonywanych prac w lakierni. Możemy do nich zaliczyć: pojemniki i opakowania po farbach i innych produktach, zużyte folie, taśmy i papiery ochronne, jednorazowe kombinezony ochronne. Odpadami będą również zanieczyszczona woda, czy szlam lakierniczy. Szlam lakierniczy powstaje podczas lakierowania na mokro.

Ponadto dla ułatwienia prowadzenia ewidencji usystematyzowano charakterystykę odpadów lakierniczych i przypisano im numery, które prezentują się następująco:

  • Odpady z produkcji, przygotowywania, obrotu i stosowania oraz usuwania farb i lakierów - KOD 08 01.
  • Odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne - KOD 08 01 11.
  • Odpady farb i lakierów inne niż wymienione w 08 01 11 - KOD 08 01 12.
  • Szlamy z usuwania farb i lakierów, zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne - KOD 08 01 13.
  • Szlamy z usuwania farb i lakierów inne niż wymienione w 08 01 13 - KOD 08 01 14.
  • Szlamy wodne zawierające farby i lakiery, zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne - KOD 08 01 15.
  • Szlamy wodne zawierające farby i lakiery inne niż w 08 01 15 - KOD 08 01 16.
  • Odpady z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne - KOD 08 01 17.

Dla utylizowania odpadów i odpadów niebezpiecznych (kod: 08 01 11/13/15/17), konieczna jest zgoda Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Gospodarowanie odpadami lakierniczymi

Zasady gospodarowania odpadami dla zakładów mechanicznych i lakierniczych są określone przez dwa akty prawne: Ustawa Prawo Ochrony Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. oraz Ustawa o odpadach z dnia z dnia 27 kwietnia 2001 r. Do ustaw zostały wydany różne akty wykonawcze, które ściśle regulują aspekty ustawy.

Jeśli zamierzasz otworzyć zakład lakierniczy, musisz być świadomy, że to na Tobie leży obowiązek prawidłowego gospodarowania odpadami lakierniczymi, a także prowadzenia ewidencji dla poszczególnych instytucji.

Co kryje się pod pojęciem gospodarowania odpadami lakierniczymi?

Prosto można określić to, jako obowiązki, jakie musisz wykonywać. Możemy wyróżnić dwie główne kategorie, które regulują Twoje zobowiązania i są to:

  1. Gospodarka odpadami
  2. Ochrona środowiska
  1. Gospodarka odpadami - aby zacząć musisz uzyskać pozwolenie lub decyzje od starostwa powiatowego w wydziale ochrony środowiska. Ponadto po otrzymaniu pozwolenia jesteś zobowiązany do ewidencjonowania odpadów na karcie przekazania odpadów. Szczególnie że odpady niebezpieczne należy przekazywać firmie zajmującą się utylizacją odpadów lakierniczych. Ponadto potrzebna Ci będzie jeszcze dodatkowa karta ewidencji odpadów (dla wytwarzania odpadów powyżej 100 kg rocznie), w której będziesz prowadził spis poszczególnych odpadów. Dotyczy to każdego odpadu osobno. Raz do roku jesteś również zobowiązany do sporządzenia sprawozdania z gospodarowania odpadami, które musisz przesłać do Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Musisz być również przygotowany na przechowywanie odpadów lakierniczych w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu i w odpowiednich pojemnikach, adekwatnych dla rodzaju odpadów.
  2. Ochrona środowiska - niezbędne jest również uzyskanie stosownych pozwoleń między innymi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, na pobór wód powierzchniowych lub podziemnych, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, wytwarzanie odpadów lub decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Niektóre z instalacji nie wymagają jednak specjalnych pozwoleń, a jedynie zgłoszenia do odpowiednich organów. W tej kwestii będziesz musiał zasięgnąć informacji u urzędników. Ponadto dla każdego z wymienionych wyżej, jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji i pomiarów np. ilości i rodzajów gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza. Jeśli podlegasz szczegółowym przepisom ochrony środowiska.

Jest to tylko kilka najważniejszych informacji, które mają nakreślić Ci, jak wygląda gospodarowanie odpadami w lakierni i do czego jesteś zobowiązany. Szczegółowe informacje i pomoc w tym zakresie otrzymasz w Urzędzie Marszałkowskim i Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium