Jak wyczyścić lampy samochodowe od środka?
Jak wyczyścić lampy samochodowe od środka?

Podczas korzystania z samochodu zabrudzeniu ulegają nie tylko karoseria czy podwozie, ale również lampy, zarówno ich zewnętrzna, jak i wewnętrzna strona. Matowieniu oraz osadzaniu się brudu na powierzchni reflektorów samochodowych sprzyja dodatkowo fakt, że obecnie większość z nich produkowana jest z tworzyw sztucznych. Zanieczyszczone lampy pojazdu nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale także gorzej świecą, ograniczając bezpieczeństwo jazdy. Na szczęście czyszczenia reflektorów samochodowych można dokonać samodzielnie w domowych warunkach. Jak wyczyścić lampy samochodowe od środka? Poniżej zamieściliśmy przejrzystą instrukcję oraz masę przydatnych wskazówek.

Czyszczenie reflektorów od środka - co warto wiedzieć?

Na wstępie powiedzmy sobie, czym w ogóle grożą brudne reflektory? Zanieczyszczone lub uszkodzone lampy samochodowe zmniejszają widoczność na drodze. Działa to w dwie strony - Ty widzisz dużo gorzej, ale również pozostali kierowcy mogą zauważyć Twoje auto dużo później. Wydaje się to wręcz banalne, a jednak mimo to wielu z nas nadal zdarza się o tym zapomnieć. Lampy samochodowe to w przypadku wielu właścicieli pojazdów w dalszym ciągu element, o którym przypominają sobie wówczas, gdy akurat trzeba wymienić żarówkę.

Nie zależy nam tutaj na wyolbrzymieniu kwestii brudnych reflektorów, ponieważ nadal nie są one oczywiście tak niebezpieczne, jak chociażby brak ostrożności podczas jazdy czy nadmierna prędkość. Chcemy jednak zaznaczyć, że czyszczenie lamp samochodowych, które wbrew pozorom nie pochłania tak wiele czasu, pozwala odczuć sporą różnicę podczas prowadzenia pojazdu.

Choć samo czyszczenie reflektorów od środka nie jest wyjątkowo skomplikowane, to jednak podczas i demontażu, a następnie ponownego złożenia, musimy uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości oraz podstawową wiedzę, jak zrobić to dobrze, by niczego nie uszkodzić. Warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom i połączeniom między nimi podczas ściągania kloszy lamp (a nawet robić zdjęcia), aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów i podczas ich ponownego zakładania ograniczyć ryzyko popełnienia błędu.

Wykonując zabieg czyszczenia reflektorów samochodowych od środka, nie należy zapominać również, by szczególnie uważać na delikatne części takie, jak np. odbłyśniki. Ich chromowana powierzchnia nie powinna być nadmiernie dotykana, ponieważ może przez to stracić blask. Warto zwrócić uwagę, czy wewnątrz lampy jest elektronika - jeśli nie, to nie ma potrzeby wyciągania całego odbłyśnika. W takim przypadku wystarczy jedynie spryskanie jego powierzchni płynem do mycia i delikatne przetarcie ściereczką od zewnątrz. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wyjęcie odbłyśnika, to wówczas najlepiej lekko spryskać go płynem do czyszczenia, za pomocą butelki z atomizerem, po czym spłukać środek pod bieżącą wodą.

Czyszczenie lamp samochodowych od środka - krok po kroku

Chcąc doprowadzić reflektory w naszym aucie do zadowalającego stanu, musimy przejść przez kilka etapów. Samo czyszczenie kloszy jest tylko jednym z elementów bardziej złożonego procesu. Zacząć musimy jednak on demontażu reflektorów, a zakończyć na ich ponownym założeniu, nie zapominając również w między czasie o wyczyszczeniu innych części (poza samymi kloszami), w tym odbłyśników.

Zdjęcie kloszy reflektorów

Zabierając się do pracy, zdejmujemy klosze lamp. Aby tego dokonać otwieramy maskę pojazdu i odkręcamy śruby znajdujące się wewnątrz, za pomocą których zamontowane są reflektory (rozmieszczenie śrub może być różne w zależności od marki czy nawet modelu samochodu). Po zdemontowaniu lamp musimy odłączyć zasilanie, które zwykle stanowią dwie kostki z każdej strony pojazdu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak odłączyć kable lub boisz się, że później nie będziesz wiedzieć, jak prawidłowo je założyć, to lepiej poproś o pomoc kogoś, kto dobrze się na tym zna.

Wyjęcie lamp zakończone, więc teraz możemy zdjąć klosze. Podobnie, jak w przypadku śrub, tak i tutaj, sposób zamontowania kloszy zależy od marki i modelu pojazdu. Ich ściągnięcie może być bardzo prostym zabiegiem, sprowadzającym się do odpięcia zatrzasków i wyjęcia uszczelek, ale może również być nieco bardziej skomplikowane, gdy klosze zostały przymocowane na klej. Wówczas konieczne będzie użycie opalarki, by podgrzać klej i dopiero zdjąć klosze.

Czyszczenie odbłyśników

Przechodzimy do kolejnego etapu prac, którym jest czyszczenie odbłyśników. Najpierw musimy wymontować żarówki, a następnie delikatnie zdjąć odbłyśniki, podważając je lekko np. śrubokrętem. Powierzchnia odbłyśników jest zwykle chromowana, dlatego pamiętaj, aby nie dotykać ich od wewnątrz, a do czyszczenia nie używać żadnej szmatki nawet miękkiej, ponieważ możesz je przez to bezpowrotnie uszkodzić.

Jak zatem bezpiecznie wyczyścić odbłyśniki? Możemy to zrobić w sposób opisany wcześniej lub wkładając je do miski i spłukując brud, używając przy tym np. płynu do mycia naczyń. Detergent warto na koniec spłukać wodą zdemineralizowaną, która nie pozostawi brzydkich śladów, po czym odkładamy odbłyśniki do całkowitego wyschnięcia. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jeśli wewnątrz reflektorów nie ma elektroniki, to wyjmowanie odbłyśników nie jest konieczne.

Mycie kloszy lamp samochodowych

Zabieramy się teraz za czyszczenie kloszy. Napełniamy głębokie naczynie (miskę lub wiadro) gorącą wodą i wlewamy do niej środek czyszczący, np. płyn do mycia naczyń. Detergent pomoże nam odtłuścić powierzchnię kloszy i pozbyć się całego nagromadzonego na nich osadu z zanieczyszczeń. Mocząc gąbkę w przygotowanej wodzie, delikatnie myjemy klosze, zwracając przy tym uwagę, by wykonywane ruchy nie były zbyt mocne, gdyż nadmiernie dociskając gąbkę do reflektorów, możemy je porysować. Po wyczyszczeniu kloszy wodą z detergentem, przemywamy je czystą wodą, a następnie wycieramy do sucha za pomocą miękkiej ściereczki, najlepiej z mikrofibry. W podobny sposób myjemy również soczewki lamp samochodowych.

Polerowanie oraz ponowny montaż kloszy

Zanim z powrotem zamontujemy klosze warto dodatkowo je wypolerować, najlepiej z obu stron. Można użyć tutaj polerki lub po prostu czystej, miękkiej szmatki. W przypadku kloszy szklanych dobrze jest nałożyć na nie odrobinę mleczka typu Glass Polish o właściwościach czyszczących i polerujących. Klosze wykonane z poliwęglanu wymagają natomiast użycia innego odpowiedniego dla tego rodzaju tworzyw preparatu do polerowania.

Klosze wyczyszczone i wypolerowane, więc możemy już przystąpić do ich ponownego montażu. Pamiętaj jednak wcześniej o podłączeniu wszystkich przewodów elektrycznych. Prace zakończone sukcesem. Możesz teraz cieszyć się pełnią blasku reflektorów w Twoim aucie!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium