Lakier samochodowy i inne powłoki, a warunki klimatyczne w lakierni
Lakier samochodowy i inne powłoki, a warunki klimatyczne w lakierni

Prace blacharsko-lakiernicze są procesem, który wymaga przeprowadzenia w odpowiednich warunkach. Lakier samochodowy, jak i inne powłoki mają temperatury schnięcia, czy temperatury pracy.

Wpływa to na ich lepkość, a także szybkość pracy. Powstawanie ewentualnych błędów lakierniczych.

Szczegółowe warunki prowadzenia prac są określane przez producentów dla poszczególnych materiałów lakierniczych i podane w kartach katalogowych. Natomiast ogólne zasady zostały określone w normach: PN-71/H-97053 oraz PN-79/H-97070.

Lakier samochodowy, baza, podkład i inne preparaty - jakie parametry wyróżniamy?

Podczas aplikacji lakieru samochodowego, czy wykonywania innych prac blacharsko-lakierniczych należy zwrócić szczególną uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu.

Zawsze należy sprawdzić poniżej wymienione parametry przed przystąpieniem do wykonywania prac. Wyróżniamy cztery podstawowe parametry:

  • temperatura otoczenia – temperatura powietrza w miejscu prac lakierniczych,
  • temperatura podłoża – jest to temperatura powierzchni przeznaczonej do lakierowania,
  • wilgotność względną (RH) – stosunek pary wodnej w powietrzu do maksymalnej ilości pary wodnej (wyrażony w procentach),
  • temperaturę punktu rosy – temperatura, do której należy schłodzić powietrze o określonej temperaturze i wilgotności względnej (wilgotność względna musi osiągnąć 100%).

Wszystkie parametry mają wpływ na przeprowadzanie prac lakierniczych, a także uzyskany efekt.

Jak wilgotność wpływa na lakier samochodowy i inne produkty?

Wilgotność względna ma wpływ przede wszystkim na proces schnięcia lakieru samochodowego i innych powłok. A także na jakość tworzonej powłoki. Należy pamiętać, że wilgotność względna powinna zgadzać się z tą sugerowaną przez producenta danego produkty. Trzeba odczytać te informacje z karty produktu, lub na opakowaniu.

Wysoka wilgotność wydłuża czas schnięcia powłoki. Zbyt niska wpływa na jakość powłoki i możliwe powstanie defektów.

Co się dzieje, gdy temperatura podłoża i punkt rosy są różne?

W przypadku wyższej temperatury (o więcej niż 3 stopnie) względem punktu rosy nie występuje kondensacja pary wodnej. Jeśli temperatura podłoża jest równa temperaturze punktu rosy, to najczęściej w pomieszczeniach słabo wentylowanych dochodzi do kondensacji pary wodnej.

Należy wtedy zastosować wymuszony ruch powietrza. A w konsekwencji może dojść do braku przyczepności lakieru samochodowego do podłoża. Natomiast jeśli temperatura podłoża jest niższa od temperatury punktu rosy. Trzeba stosować lakiery, które są przystosowane do pracy na wilgotnych powierzchniach. W tej sytuacji zachodzi proces kondensacji pary wodnej na podłożu.

Jakie znaczenie ma temperatura otoczenia dla prac blacharsko-lakierniczych?

I tak źle i tak niedobrze. Czyli dlaczego optymalna temperatura to jeden ze składników, który gwarantuje dobrze wykonaną pracę.

Temperatura otoczenia wpływa głównie na czas schnięcia lakieru samochodowego, czy podkładu. A także na samo tworzenie warstw.

Zbyt wysoka temperatura, to szybsze schnięcie powłok. W teorii szybsza praca. W praktyce same problemy. Szybkie wysychanie powłoki blokuje odparowanie rozpuszczalników. Z kolei te, uwięzione pod lakierem mogą prowadzić do pęknięcia powłoki, powstawania purchli (pęcherzy), czy pin-holi.

Natomiast niska temperatura wpływa na lepkość. Żeby uzyskać właściwości aplikacyjne lakieru samochodowego, czy innego produktu, to trzeba mocno je rozcieńczyć. Powodem jest zwiększona lepkość produktu, która bez rozcieńczenia umożliwia pracę.

W efekcie wykorzystania zbyt dużej ilości rozcieńczalnika na powłoce mogą pojawić się zacieki. A co gorsza, warstwa sucha powstaje o niskiej grubości.

Chcesz, aby Twoja praca nie wymagała poprawek? Już na wczesnych etapach, a najlepiej przed przystąpieniem do pracy, zwracaj uwagę na warunki pomieszczenia. Stosuj się do zaleceń z kart technicznych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium