Powłoki ceramiczne - czym są i dlaczego warto je stosować?
Powłoki ceramiczne - czym są i dlaczego warto je stosować?

Dawniej lakier samochodowy był twardszy, grubszy i odporniejszy. Wszystko zmieniło się wraz z przepisami ochrony środowiska dotyczącymi lotnych związków. Zakaz używania toluenu i ołowiu odpowiedzialnych za twardość powłoki lakierniczej, które zostały zamienione na wodę. Sprawiły, że lakier stał się mniej odporny i bardziej wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Obecnie możesz chronić swój lakier na kilka różnych sposobów, a jednym z nich jest aplikacja powłoki ceramicznej na lakier.

Czym jest powłoka ceramiczna i dlaczego warto zaaplikować ją na karoserię? Dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Tak naprawdę główny składnik powłok ceramicznych stanowi Kwarc. Dlatego też możesz spotkać się również z tym, że nazwy powłoka ceramiczna i powłoka kwarcowa będą używane zamiennie. Nie daj się jednak nabrać nieuczciwym sprzedającym, czy studiom detailingowym. Jeśli ktoś zaoferuje ci powłokę kwarcową (droższą), a jego argumentem będzie to, że jest ona lepsza od powłoki ceramicznej, to powinna być to dla ciebie wskazówka, aby poszukać innego aplikatora powłoki. Powłoka ceramiczna i powłoka kwarcowa są tymi samymi produktami.

Wracając jednak do tematu, to przy produkcji powłok ceramicznych najważniejszy jest nie sam kwarc, a związek chemiczny, który się w nim znajduje. Tym związkiem jest Krzemionka SiO2. Oprócz tego w skład powłok kwarcowych wchodzą różne substancje o właściwościach rozpuszczających i inne dodatki, które mogą różnić się od siebie w zależności od danego producenta.

Powłoka ceramiczna na lakier - dlaczego warto?

Aplikacja powłoki kwarcowej jest jedną z metod zabezpieczenia lakieru. Moglibyśmy się pokusić nawet o stwierdzenie może jedną z lepszych metod, ponieważ jej trwałość zależnie od producenta waha się od 5 do nawet 10 lat. Oczywiście na trwałość powłoki ma wpływ dbanie już po aplikacji, jakość zaaplikowanej powłoki, klasa twardości powłoki, a także przebieg aplikacji. Czynnikiem wpływającym na jej trwałość jest również stopień eksploatacji pojazdu.

Dlaczego warto zastanowić się nad aplikacją powłoki ceramicznej na lakier? Przedstawiamy ci 3 główne argumenty, którymi kierują się właściciele zarówno starych, jak i nowych aut. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że aplikacja powłoki kwarcowej na bardzo zniszczony lakier może uwydatnić jego mankamenty i przed jej aplikacją należałoby wykonać korektę lakieru.

Zabezpieczenie lakieru

Każdy lakier narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, mechanicznych i atmosferycznych. Co więcej, niektóre uszkodzenia robimy nieświadomie sami, na przykład wykonując nieprawidłowo mycie i osuszanie auta, czy próbami samodzielnego polerowania lakieru. Nawet jeśli uszkodzeń nie widać gołym okiem, to przy sprawdzeniu lakieru z lampą inspekcyjną twoim oczom mogą okazać się liczne rysy, ryski, a także hologramy. Aplikacja powłoki ceramicznej stanowi swego rodzaju płaszcz ochronny dla karoserii. Zabezpiecza między innymi przed:

  • Promieniami UV,
  • utlenianiem się lakieru,
  • ptasimi odchodami,
  • solą drogową,
  • korozją,
  • drobnymi zarysowaniami.

Chociaż aplikacja powłoki kwarcowej jest jedną z metod zabezpieczenia lakieru, to nie możesz zapominać, że nie jest to dożywotni pancerz ochronny. A co więcej o powłokę trzeba dbać, aby długo zachowała swoje właściwości.

Szklista powłoka lepsza niż lustro

Oczywiście największą zaletą powłok ceramicznych jest ich aspekt ochronny. Natomiast nie można pominąć aspektu czysto wizualnego. Powłoki kwarcowe sprawiają, że naturalny kolor nabiera głębi, a karoseria zyskuje szklisty połysk niczym z wystawy Show Car. Co więcej, połysk ten utrzymuje się bardzo długo. Uwaga na powłokę ceramiczną nie należy aplikować wosku, ponieważ może to doprowadzić do degeneracji właściwości ceramiki.

Brud sam ucieka, a woda kropelkuje

Chociaż można powiedzieć, że jest to zaleta poboczna ceramiki to dla wielu bardzo wygodne rozwiązanie. Kwarc na karoserii sprawia, że właściwości hydrofobowe, którymi się cechuje odpychają nie tylko wodę, ale również inne rodzaje cieczy z powierzchni lakieru. Co więcej, dzięki temu kurz, błoto, czy inne zabrudzenia, których nie dostrzegamy gołym okiem, nie przylegają mocno do karoserii. Nie oznacza to jednak, że możesz zaniechać mycia auta i dbania o powłokę!

Jak dbać o auto z nałożoną powłoką ceramiczną?

Zacznijmy od tego, że powłokę kwarcową należy regularnie serwisować. Serwis powłoki to jej inspekcja i konserwacja. Zależnie od rodzaju powłoki i producenta na serwis powinieneś udać się raz na 6 miesięcy lub raz na wyjeżdżone 10 000 kilometrów. Mycie auta z powłoką ceramiczną powinno przebiegać szczegółowo, dokładnie a przede wszystkim z użyciem kosmetyków dedykowanych do powłok ceramicznych lub produktów do mycia karoserii o neutralnym pH. Zdecydowanie odradzamy wizyty na myjniach automatycznych!

Najlepszą metodą jednak jest mycie detailingowe z wykorzystaniem odpowiednich produktów. Czyli pełen proces; prewash, mycie na dwa wiadra i mycie właściwe. Możesz stosować quick detailery SiO2, które nie zaszkodzą powłoce i podtrzymają jej właściwości.

Jeśli zależy Ci na tym, aby lakier, jak i karoserię zachować w najlepszej kondycji przez kilka lat, to aplikacja powłoki ceramicznej będzie idealnym rozwiązaniem. Możesz wykonać ją samemu. Pamiętaj jednak, że karoserię należy odpowiednio przygotować. Możesz również aplikację ceramiki zlecić profesjonalistom w wybranym studiu detailingowym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą powłok ceramicznych i innych powłok ochronnych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium