Szpachlówka z włóknem szklanym, jak nakładać?
Szpachlówka z włóknem szklanym, jak nakładać?

Każda naprawa przy użyciu szpachli wymaga prawidłowego jej doboru do powierzchni, a także aplikacji i obróbki. Jak używać szpachli z włóknem szklanym i dlaczego szpachlówka z włóknem szklanym jest optymalnym rozwiązaniem podczas naprawy nadwozia?

Zanim jednak przejdziemy do szpachlówki, to najpierw należy wyjaśnić, czym jest włókno szklane.

Co to jest włókno szklane?

Włókno szklane to kompozycja cienkich nici szkła, które wzmocnione są tworzywem sztucznym. Najczęściej żywicą. Nazywamy je włóknem ze względu na budowę. Możesz spotkać się również z nazwą tworzywo sztuczne wzmocnione szkłem lub tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem szklanym. Włókno szklane cechuje się lekkością, a także dużą wytrzymałością i zdolnością do formowania. Dlatego też włókno szklane znajduje zastosowanie w motoryzacji, a także w innych gałęziach przemysłu w tym budownictwa. Warto zaznaczyć, że włókna mogą być wykonane z różnych typów szkła.

Właściwości i rodzaje szkła stosowanego w wytwarzaniu włókna szklanego

Najczęściej do produkcji włókna szklanego wykorzystuje się pięć typów szkła, które mają stosowne oznaczenia i różne właściwości. Szkło typu C inaczej nazywany szkłem chemicznym, wykazuje wysoką oporność na różne czynniki chemiczne. E-szkło z racji na swoje właściwości izolacyjne (jest izolatorem elektryczności) nazywane jest szkłem elektrycznym. Szkło typu S ma bardzo dobre właściwości mechaniczne i najczęściej występuje pod nazwą szkła strukturalnego. Ostatni typ szkła, jaki można spotkać w produkcji włókna szklanego to szkło nazywane AE i jest ono odporne na alkalia.

Szpachlówka z włóknem szklanym — dlaczego włókno to dobry komponent?

Włókno szklane jest bardzo dobrym komponentem szpachlówek ze względu na swoje właściwości.

Włókno szklane cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną, dzięki temu jest bardzo wydajny. Jest łatwe w obróbce i ma niską przewodność cieplną. A także nie jest wrażliwe na zmiany temperatur i wilgotność otoczenia. Włókno szklane charakteryzuje się również możliwością łączenia z wieloma żywicami syntetycznymi, a także jest świetnym izolatorem elektrycznym. Co ważne włókno szklane nie poddaje się procesowi gnilnemu i pozostaje odporne na czynniki mechaniczne i chemiczne.

Czy szpachla z włóknem szklanym to jedyne dobre rozwiązanie w naprawach blacharsko-lakierniczych?

Chociaż jest bardzo dużo dobrych szpachlówek wykorzystywanych w naprawach blacharsko-lakierniczych, to szpachla z włóknem szklanym jest jednym z lepszych rozwiązań ze względu na wyeliminowanie absorpcji wilgoci. Dzięki temu wykorzystanie szpachli z włóknem szklanym bardzo dobrze uszczelnia naprawiany obszar, a zastosowana z właściwym podkładem minimalizuje ryzyko powstawania ognisk rdzy.

Ponadto szpachlówkę z włóknem szklanym można stosować na wiele różnych powierzchni. Między innymi stal, ocynk, laminaty poliestrowe, stare powłoki lakiernicze i podkłady akrylowe 2K. Natomiast nie można aplikować jej bezpośrednio na jednokomponentowe grunty akrylowe i reaktywne. A także wyroby nitrocelulozowe.

Wybrane szpachle z włóknem szklanym

Aplikacja szpachli na przykładzie szpachlówki lekkiej z włóknem szklanym SPECTRAL FIBER LIGHT

Szpachlówka lekka z włóknem szklanym

 

Przed przystąpieniem do aplikacji szpachli powierzchnię należy dokładnie oczyścić i przeszlifować. A następnie odtłuścić za pomocą spectral extra 785 lub innego dedykowanego odtłuszczacza powierzchni. Wymieszać szpachlę z utwardzaczem do uzyskania jednolitego koloru i konsystencji. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli szpachla nie będzie miała jednolitego koloru, znaczy to o tym, że została źle wymieszana z utwardzaczem. Co z kolei ma bezpośredni wpływ na jakość powłoki. W celu uzyskania prawidłowych proporcji utwardzacza i szpachli możesz do tego celu wykorzystać dozownik szpachlówki.

Pamiętaj również że zawsze należy trzymać się proporcji zalecanych przez producenta dla danej szpachli. Tutaj do szpachli Fiber Light jest to 2-3 g utwardzacza na 100 g szpachli. Po wymieszaniu składników możesz przystąpić do szpachlowania Pamiętaj, aby warstwy były równomierne i niezbyt grube. Warstwa szpachli nie powinna przekraczać grubości 5 mm.

Po utwardzeniu, które jest zależne od temperatury poszczególnego elementu (20 stopni - 20/30 minut, 60 stopni - 10 minut), zacznij szlifowanie zgrubne papierami o gradacji P80 do P120. Czas schnięcia, proporcje, a także grubość papieru ściernego zależna jest od rodzaju powłoki. A także od danego producenta szpachli z włóknem szklanym. Wszystkie te informacje znajdziesz w karcie technicznej danego producenta szpachli.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium