Włókno szklane – naprawa karoserii i inne jego zastosowania
Włókno szklane – naprawa karoserii i inne jego zastosowania

Pomoże ocieplić dom i naprawić samochód, a nawet wzmocnić zęby. Jest wytrzymałe, sprężyste, do tego odporne na ogień. Włókno szklane i wykonana z niego mata szklana to materiał szeroko stosowany nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale i w samodzielnych naprawach. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest włókno szklane i mata szklana?

Włókno szklane jest wytwarzane ze szkła wodnego. Odznacza się kilkoma cechami, dzięki którym jest powszechnie stosowane. Jest sprężyste i elastyczne, a do tego wytrzymałe, odporne na działanie ognia i ścieranie. Jego atutem jest również niski koszt produkcji. Wyróżniamy kilka rodzajów włókna szklanego, mających różne zastosowania:

  • włókna grube,
  • ciągłe,
  • bardzo cienkie,
  • fiberglass (przedłużanie paznokci),
  • włókna światłowodowe.

Włókna szklane są także używane w formie maty szklanej, która w połączeniu z żywicą do laminowania służy m.in. do napraw karoserii samochodowej, łodzi oraz przyczep kempingowych.

Mata szklana 300 g/0,5 m2 - 10 szt

Naprawa karoserii matą szklaną

Po matę szklaną sięgamy, kiedy na karoserii naszego samochodu na dobre zadomowiła się rdza. Zwykle taka sytuacja dotyczy starszych pojazdów, na których pojawiają się ubytki w nadwoziu. Proces naprawy można podzielić na kilka kroków:

1. Oczyszczenie uszkodzonego miejsca: trzeba to zrobić dokładnie, zdzierając zardzewiały lakier, najlepiej za pomocą szlifierki, by mieć pewność, że korozja nie posuwa się dalej. Można wykonać to także ręcznie, ponieważ takie uszkodzenia nie zawsze pozwalają na dotarcie maszynką. Następnie należy usunąć wszystkie ogniska korozji, później powierzchnię należy dokładnie odtłuścić i wtedy zaaplikować podkład antykorozyjny np. epoksydowy lub reaktywny. Po podkładzie reaktywnym trzeba ponadto oddzielić podkładem akrylowym.

2. Przygotowanie maty szklanej: trzeba ją odpowiednio przyciąć, by dopasować do rozmiarów przyszłej łaty – warto to robić w rękawicach, bo mata nie powinna mieć kontaktu ze skórą. Mata musi być z lekkim zapasem, uwzględniającym wgłębienie dziury. Należy aplikować ją tylko i wyłącznie od środka ubytku, aby nie wystawała na zewnątrz.

3. Uzupełnienie ubytku: wycięty kawałek maty szklanej wciskamy w otwór lub przykładamy w miejscu uszkodzenia.

4. Nasączenie maty żywicą: czynność wymagająca uwagi, bo żywicę trudno usunąć z powierzchni. Trzeba jednak pamiętać nie tylko o precyzyjnym nakładaniu, ale również dość szybkim ze względu na czas utwardzania. Po wyschnięciu matę należy jeszcze zeszlifować i delikatnie zmatowić. Większe ubytki należy wypełnić dodatkowo szpachlówką z włóknem szklanym, a następnie zmatowić.

5. Nałożenie podkładu: wypełni niewidoczne szczeliny, które mogą przyczynić się do nowych ognisk rdzy – podkład przed malowaniem również należy zmatowić oraz doprowadzić procesem szlifowaniem do jak najgładszej powierzchni (wyjątkiem są podkłady aplikowane techniką na mokro, których nie trzeba szlifować).

6. Zamalowanie załatanego miejsca farbą.

Zastosowania włókna szklanego

Włókno szklane nadaje się nie tylko do naprawy karoserii. To tworzywo ma wiele innych zastosowań i, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, otacza nas niemal ze wszystkich stron. Z włóknem szklanym za pan brat są przede wszystkim budowlańcy. Wytwarzana z niego wata szklana jest stosowana jako materiał izolacyjny, którym ociepla się ściany budynków, a także wykonuje izolacje akustyczne. Przydaje się także w wykańczaniu wnętrz, wykonywane są z niej m.in. tapety.

Włókno szklane można spotkać także w gabinecie stomatologicznym, gdzie jest wykorzystywane przy odbudowie zębów. Z przedmiotów wykonanych z tego materiału korzystają również sportowcy – używa się go przy produkcji desek surfingowych, tyczek lekkoatletycznych i kasków. Światłowody z włókna szklanego służą z kolei przede wszystkim przesyłaniu danych na duże odległości. W naszej branży mata szklana używana jest przede wszystkim do naprawiania elementów z tworzyw sztucznych, takich jak zderzaki.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium