Gąbka czy futro polerskie - co będzie lepsze do pielęgnacji lakieru samochodowego? Odpowiadamy!
Gąbka czy futro polerskie - co będzie lepsze do pielęgnacji lakieru samochodowego? Odpowiadamy!

Każdy posiadacz samochodu powinien, raz na jakiś czas, wypolerować jego karoserię. Warunki atmosferyczne, a także codzienna eksploatacja, przyczyniają się do powstawania niewielkich rys i uszkodzeń w lakierze. Tego typu delikatne skazy możemy usunąć właśnie poprzez polerowanie. Dodatkowo, odświeżymy i nabłyszczymy lakier, dzięki czemu będzie wyglądać jak po wyjeździe z salonu. Jednak decydując się na wypolerowanie karoserii musimy wybrać także odpowiednie materiały - gąbka polerska czy może futro? Podpowiadamy co sprawdzi się lepiej!

Kiedy warto zdecydować się na polerowanie samochodu?

Pierwszą oznaką, że powinniśmy w niedalekiej przyszłości zdecydować się na wypolerowanie naszego samochodu jest zmatowiały i porysowany lakier. Szczególnie jeśli powstałe podczas codziennej eksploatacji rysy są dość płytkie i widoczne jedynie pod słońce, możemy spodziewać się znakomitych efektów polerowania. Jeśli jednak uszkodzenia odkrywają lakier podkładowy lub blachę karoserii, samo polerowanie nie wystarczy.

Gąbki polerskie

Gąbki są materiałem łatwym w użyciu, którymi możemy osiągnąć bardzo dobry efekt wykończenia. Zalecane przede wszystkim do polerowania, szczególnie w przypadku lakierów nowych (które są dość miękkie), a także do ich nabłyszczania. Najlepiej współpracują z różnego typu pastami i mleczkami polerskimi. Warto pamiętać, że gąbki polerskie mają różną twardość oraz średnice. Na rynku znajdziemy gąbki twarde, gruboziarniste, gąbki średnio twarde, a także gąbki miękkie, które są drobnoziarniste. Wybierając konkretną gąbkę, powinniśmy kierować się wielkością powierzchni, którą zamierzamy wypolerować (wielkość gąbki), a także ogólnym stanem lakieru (twardość gąbki). Najlepszym sposobem jest zakup kilku różnych gąbek, które zużyjemy do różnych elementów naszego samochodu.

Gąbka polerska czarna 09378 3M - 150 mm

 

Futra polerskie

Futra z zasady dają o wiele szybsze, ale o wiele mocniejsze efekty. Przyspieszają cały proces, jednak bardziej działają na powłokę, więc wymagają większego doświadczenia w polerowaniu lakieru. Sprawdzą się np. podczas korekty lakieru czy usuwaniu dość głębokich rys. Stosuje się je więc do starszych samochodów, z twardą i zniszczoną w niektórych miejscach karoserią. Co ważne, futrem możemy usunąć wszelkie (lekkie!) zarysowania bez pomocy materiału ściernego. W takiej sytuacji warto użyć ich w towarzystwie past czy mleczek grubościernych. Tak jak i w przypadku gąbek, wybierając konkretny rozmiar futra, powinniśmy kierować się wielkością powierzchni, którą chcemy wypolerować.

Futro polerskie wełniane 01927 3M - 133 mm

 

Co sprawdzi się lepiej przy polerowaniu samochodu?

Dla początkujących osób w temacie polerowania o wiele lepsza będzie gąbka polerska, której wielkość i twardość możemy dobrać do naszych indywidualnych potrzeb. Praca z nią będzie o wiele łatwiejsza, choć dłuższa i żmudniejsza. Możemy także jako pierwszy etap polerowania delikatnie użyć futra polerskiego, a następnie dokończyć proces odpowiednią gąbką.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium