9 kroków do perfekcyjnego szlifowania - standaryzacja pracy w warsztacie
9 kroków do perfekcyjnego szlifowania - standaryzacja pracy w warsztacie

W każdej pracy blacharsko-lakierniczej oprócz umiejętności i doświadczenia, ważna jest również organizacja pracy. Systematyzacja procesu szlifowania, a także wiedza na temat produktów i narzędzi.

Chcesz pracować wydajniej? Ujednolicić system pracy w swoim warsztacie? Nauczyć początkujących pracowników wykonywania pracy zgodnie ze sztuką?

Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, które pomogą Ci w organizacji miejsca pracy, a także wprowadzenia kompletnego procesu szlifowania.

Organizacja miejsca pracy nie tylko podczas szlifowania

Organizacja stanowiska pracy ma wpływ na długość pracy, a także jej jakość. Organizacja powinna być ukierunkowana na dany proces, jaki będzie wykonywany. Czyli, jeśli będzie to proces lakierniczy, trzeba zorganizować miejsce tak, aby w zasięgu pracownika znajdowały się wszystkie niezbędne narzędzia i produkty. Tak samo proces szlifowania.

Dlaczego jest to ważne? Odpowiednio zorganizowane stanowisko skraca czas pracy. Eliminuje się opuszczanie przez pracownika stanowiska w celu znalezienia narzędzi i produktów. A także drogę, jaką musi pokonać, aby te produkty znaleźć.

Ponadto w przypadku praktykantów, czy pracowników z małym doświadczeniem minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów przez zastosowanie nieodpowiednich produktów i narzędzi.

Co wpływa na szybkość i jakość pracy?

  • odległość przemieszczania się w trakcie pracy,
  • standaryzacja procesów,
  • narzędzia i maszyny bezpośrednio w jednym miejscu,
  • materiały przygotowane do danego procesu.

Poziom wiedzy pracowników i doświadczenie również nie jest bez znaczenia. Dlatego każdy proces przeprowadzany w warsztacie powinien opierać się o wyznaczone z góry standardy.

Po co Ci poprawa procesu szlifowania?

Jeśli masz kilkoro pracowników z różnym doświadczeniem i poziomem wiedzy, to brak jakichkolwiek standardów skutkuje najczęściej:

  • skokami ziarnistości,
  • używaniem różnych materiałów,
  • pracowaniem różnymi technikami,
  • błędami i poprawkami.

Żeby tego uniknąć, należy wprowadzić standardy danego procesu. W tym przypadku procesu szlifowania. Ujednolicony system gwarantuje, że każdy z pracowników będzie posługiwał się odpowiednimi narzędziami i produktami. A także techniką pracy. Dzięki temu skoki ziarnistości będą równe, a jakość i wykonanie pracy na wysokim poziomie. Ujednolicenie systemu pracy minimalizuje również ryzyko wystąpienia błędów. 

Proces szlifowania krok po kroku

Naturalnie przed przystąpieniem do pracy trzeba oczyścić i odtłuścić powierzchnię roboczą.

Szlifowanie obszaru roboczego

Zeszlifowanie powierzchni roboczej przy użyciu krążków ściernych Cubitron II Hookit. Ziarnistość krążka (120 - 150+), dobieramy w zależności od jakości powłoki lakierowanej. A także jej stanu.

Po zakończonym szlifowaniu trzeba zaznaczyć zarysowania za pomocą pudru kontrolnego.

Dokładnie szlifowanie powierzchni zewnętrznych i krawędzi

W drugim kroku wykorzystujemy krążki ścierne Cubitron II o ziarnistości od 220+ do 240+. Dokładnie szlifowanie powierzchni ma na celu zlikwidowanie powstałych zarysowań. Nie można pominąć tego kroku. Zarysowania szlifuje się, aby ograniczyć przenikanie rozpuszczalnika do warstwy lakieru.

Pominięcie tego kroku może skutkować wytworzenie się pęcherzyków w obszarze roboczym. Co z kolei trzeba będzie wyszlifować ponownie. Tym samym wydłużamy czas pracy.

Po wykonaniu dokładnego szlifowania czas na nałożenie szpachli.

Szlifowanie szpachli

W tym kroku nadajemy kształt szpachli. Dobieramy ziarnistość między 150+ do 240+. Po szlifowaniu należy użyć pudru kontrolnego, aby uwydatnić rysy.

Szlifowanie wstępne krawędzi

Szlifowanie krawędzi najlepiej wykonać ręcznie. Przy pomocy elastycznych arkuszy ściernych (P800-P1000). Ręczne szlifowanie krawędzi jest gwarancją dokładności.

Dokładne szlifowanie powierzchni i zewnętrznych krawędzi

Zmieniamy krążek na Cubitron II 320+. Na tym etapie należy pamiętać, że ziarnistość krążka powinna zostać dobrana adekwatnie do wrażliwości rozpuszczalnika.

Płaskie szlifowanie podkładu powyżej obszaru -szpachli

Skorzystaj z ręcznego bloku i arkuszy ściernych o ziarnistości od 320+ do 400+. Nie zapominaj o używaniu pudru kontrolnego, aby uwydatnić strukturę podkładu. To zapewni Ci kontrolę na szlifowaną powierzchnią.

Powtórz krok ze szlifowaniem krawędzi, a następnie zaaplikuj podkład.

Szlifowanie podkładu na dużej powierzchni

Do szlifowania wykorzystaj materiały ścierne o ziarnistości 400+ – P500. Jeśli opracowujemy kolory wrażliwe, lub inaczej zwane krytycznymi, to powinno się zastosować krążek elastyczny na gąbce P600.

Ostatni krok to cieniowanie do przylegających elementów przy pomocy dysku ściernego na gąbce P800 do P1000. To etap przygotowania już pod lakierowanie.

Pamiętaj, że na każdym etapie należy zadbać o minimalizowanie odkurzu. Wykorzystaj do tego odpowiednie narzędzia. Czyli system odprowadzania pyłu.

Tak standaryzowany proces pomoże Ci zadbać o to, aby jakość pracy wśród pracowników była na porównywalnym poziomie i nie odbiegała kolejnością kroków w procesie szlifowania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium