Materiały ścierne na siatce - szlifowanie krok po kroku
Materiały ścierne na siatce - szlifowanie krok po kroku

Materiały ścierne z opatentowanym ostrzem tnącym, to nowość od producenta 3M. Znacznie różnią się od dotychczasowych produkowanych produktów na siatce. Najważniejszą ich cechą jest to, że są trwalsze, wydajniejsze i gwarantują praktycznie bezpyłową pracę. W stosunku do innych materiałów ściernych na siatce.

Dzisiaj przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces szlifowania z użyciem materiałów ściernych na podłożu siatkowym.

Materiały ścierne na siatce kiedyś i dziś

Zanim przejdziemy do procesu szlifowania, to warto zwrócić uwagę na fakt, że krążki na siatce dosyć często były uważane za gorsze, mniej wydajne i praktycznie nieopłacalne. Ze względu na słabe właściwości tnące, mimo bardzo dobrych właściwości odsysu pyłu. Dlatego najczęściej wybierane były standardowe dyski ścierne, które mają świetne właściwości tnące, ale odsys pyłu mają bardzo słaby.

W późniejszym czasie za kompromis uważano dyski ścierne wielootworowe, które są pomiędzy standardowymi dyskami a materiałami na siatce. Przy zachowaniu dobrego cięcia mają również zwiększony odsys pyłu. Z tego też powodu dotychczasowe materiały ścierne na siatce, mimo świetnych właściwości odsysu często były pomijane w warsztatach.

Producent 3M wprowadził na rynek zaawansowane technologicznie nowe materiały ścierne na podłożu siatkowym, które oferują jednocześnie znakomite cięcie i maksymalny odsys pyłu podczas pracy.

Jak to możliwe, że na siatkach uzyskano rewelacyjne właściwości tnące?

Siatki 3M dzięki zastosowaniu w nich specjalnej technologii nakładania materiału ściernego oraz spoiwa mają dużą ilość ziarna na wszystkich włóknach. To, co gwarantuje Ci najlepsze właściwości tnące, to opatentowane przez 3M samo ostrzące się trójkątne ziarno Cubitron rozmieszczone na siatce tak, aby tworzyły miejsca jednolitej masy ściernej. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba już wybierać pomiędzy zdrowiem, szybkością i wydajnością pracy.

Materiały ścierne, to tylko cząstka w bezpyłowym szlifowaniu!

Nie należy zapominać o jakości szlifierek i ich mocy. Bardzo ważnym czynnikiem w bezpyłowej pracy jest dobór odpowiedniego urządzenia pneumatycznego. Jedne z lepszych na rynku, to Festool, który oferuje kompletne rozwiązania szlifierskie. Pamiętaj, że nawet najlepsza tarcza, krążek, czy dysk nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli szlifierka będzie kiepskiej jakości.

Proces szlifowania z materiałami ściernymi na podłożu siatkowym — wykonaj go krok po kroku

Wszystko, czego potrzebujesz do wykonania kompletnego procesu szlifowania to:

  • 3M™ Cubitron™ II Krążek ścierny na podłożu siatkowym.
  • Festool podkładka ochronna.
  • Festool ETS EC 150/5 EQ lub LEX 3 150/5/ LEX 3 150/7
  • 3M™ Puder kontrolny.
  • 3M™ Cubitron™ II Arkusze ścierne na podłożu siatkowym.
  • 3M™ Hookit™ Blok ręczny Purple.
  • 3M™ Hookit™ Elastyczne arkusze ścierne P1000, P800.
  • 3M™ Cubitron™ II 3M™ Puder kontrolny 737U Arkusze ścierne.
  • 3M™ Hookit™ Elastyczny dysk ścierny na gąbce.

Oczywiście oprócz narzędzi należy zadbać o środki ochrony osobistej. Maskę ochronną, okulary, kombinezon i rękawiczki. Maskę polecamy z filtrem cząstek P3. Jest wystarczająca do tego procesu.

1. Szlifowanie obszaru roboczego

Pierwszy krok, który musisz wykonać to szlifowanie obszaru roboczego. Do tego procesu wykorzystają krążek ścierny na podłożu siatkowym 3M™ Cubitron™ II o gradacji 120+ – 150+. Warto zadbać o krążek i zastosować się do zaleceń producenta. Dlatego polecamy korzystanie z podkładki ochronnej Festool Automotive Systems. Do szlifowania najlepiej sprawdzi się szlifierka elektryczna Festool Automotive Systems ETS EC 150/5 lub szlifierka pneumatyczna Festool Automotive Systems LEX 3 150/5, lub 150/7.

Szlifierki Festool są rekomendowane, ponieważ w połączeniu z krążkami ściernymi na siatce 3M tworzą niezawodny system pracy szlifierskiej z doskonałym odsysem pyłu. Co w pełni gwarantuje Ci bezpyłowe środowisko pracy i szybsze jej wykonanie.

2. Dokładne szlifowanie powierzchni i zewnętrznych krawędzi

Ponownie szlifowanie przy wykorzystaniu krążka ściernego 3M™ Cubitron™ II o gradacji 220+ – 240+. Na tym etapie zlikwidujesz zarysowania powstałe w pierwszym kroku szlifowania. Ogranicza to przenikanie rozpuszczalników ze szpachli do fabrycznych warstw lakieru. W ten sposób chronisz karoserię przed pęcherzykowaniem w miejscu naprawy. To bardzo ważny krok, który będzie miał wpływ na jakość wykonanej pracy.

3. Szlifowanie szpachli

W trzecim kroku skorzystaj z krążka na podłożu siatkowym 3M™ Cubitron™ II 150+ – 240+. Od tego etapu korzystaj już z systemu odprowadzania pyłu.

Ten krok umożliwia Ci identyfikację również identyfikację powierzchni i uwydatnienie nierówności powierzchni. W tym celu po szlifowaniu należy nałożyć puder kontrolny.

 

4. Szlifowanie wstępne krawędzi

Do szlifowania wstępnego krawędzi wykorzystaj elastyczne arkusze ścierne P800 do P1000 3M™ Hookit™. Stosowanie tych arkuszy daje ci utrzymanie maksymalnie bezpiecznego procesu szlifowania.

5. Dokładne szlifowanie powierzchni i zewnętrznych krawędzi

W kroku piątym, zanim przejdziesz do szlifowania, pamiętaj o tym, aby dobrać ziarnistość krążka do wrażliwości rozpuszczalnika oryginalnego lakieru. Zalecamy krążki 3M™ Cubitron™ II 737U 320+.

A jak dobrać ziarnistość krążka? Im rozpuszczalnik ma wyższą wrażliwość, tym drobniejszą ziarnistość krążka należy wybrać. W tym etapie polecamy Ci również używanie miękkiej przekładki, szczególnie przy zakrzywionych powierzchniach.

6. Płaskie szlifowanie podkładu powyżej obszaru szpachli

Pozostaw maszyny i przejdź do pracy z blokiem ręcznym 3M Hookit™ i materiałami ściernymi 3M 320+ – 400+ (arkusze ścierne). Po obróbce powierzchni nałóż puder kontrolny i sprawdź karoserię i łączenie szpachli z obszarem powyżej.

7. Szlifowanie wstępne krawędzi

Ponownie przeprowadź szlifowanie wstępne krawędzi tak samo, jak w kroku czwartym. Wykorzystaj elastyczne arkusze ścierne P800-P1000 3M™ Hookit™.

8. Szlifowanie podkładu na dużej powierzchni

Przedostatni krok to szlifowanie mimośrodowe z użyciem materiałów ściernych 3M 400+ – P500. W przypadku kolorów o znaczeniu krytycznym użyj elastycznego dysku ściernego na gąbce 3M™ Hookit™ P600 na ostatnim etapie szlifowania po etapie 400+.

W tym kroku usuń również pył z powierzchni za pomocą dysków ściernych 3M™ Scotch-Brite™.

9. Cieniowanie do przylegających elementów

Ostatni etap szlifowania, to przygotowanie przyległych obszarów oryginalnego klaru. 3M™ Użyj elastycznego dysku ściernego na gąbce P800–P1000 Hookit™. Po tym etapie powierzchnia jest gotowa do lakierowania.

Mamy nadzieję, że dotrwałeś do końca i już teraz wiesz, jak krok po kroku przeprowadzić szlifowanie z wykorzystaniem materiałów ściernych na siatce. Życzymy wielu zadowolonych klientów i bezpyłowej pracy!

*Zdjęcia materiały 3M
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium