Pierwsze oznaki korozji – jak je zwalczyć?
Pierwsze oznaki korozji – jak je zwalczyć?

Każdy miłośnik motoryzacji posiadający wymarzony samochód obawia się, że z czasem pojawią się na nim oznaki korodowania. Mogłoby się wydawać, że jedynie pojazdy starszych generacji są narażone na pojawienie się rdzy, jednakże również nowe auta mogą zostać nią pokryte. Aby zapobiec pojawieniu się korozji oraz „rozprzestrzenianiu” się jej, niezwykle istotne jest regularne sprawdzanie stanu nadwozia i podwozia w celu zauważenia choćby minimalnych śladów rdzy. Co w momencie, gdy znajdziemy ogniska korozji? Jak je zwalczyć, by utrzymać pojazd w świetnej kondycji przez wiele lat? Sprawdź!

Konserwacja podwozia

W momencie, gdy zauważymy pojawiające się niewielkie ślady rdzy pokrywające elementy podwozia, najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie działań profilaktycznych, mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się jej. Najlepiej więc zakonserwować podwozie. Jednakże pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest solidne i dokładne oczyszczenie i osuszenie elementów podwozia. Następnie należy dokładnie się rozejrzeć, by ujrzeć miejsca, które są pokryte rdzą. Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi śladami rdzy, powinniśmy sobie z nimi poradzić przy pomocy materiałów ściernych, takich jak papier ścierny czy krążek ścierny na rzep. Kiedy już pozbędziemy się oznak korozji, możemy przystąpić do zaaplikowania preparatu antykorozyjnego. Najlepiej jest nanieść go przy użyciu pistoletu rozprowadzającego. Bardzo istotna jest dokładność podczas wykonywania tego zadania. Szczególną uwagę należy zwrócić na zaaplikowanie preparaty antykorozyjnego na takie elementy jak wahacze, progi, podłoga czy belki.

Zabezpieczenie elementów karoserii

Oczywiście nie tylko podwozie może zostać pokryte rdzą. Narażone na to są także elementy karoserii, głównie wtedy, gdy widoczne są odpryski lakieru czy głębokie zarysowania. Szczególną uwagę powinniśmy skierować na błotniki i progi znajdujące się przy kołach, gdyż to właśnie te elementy są najbardziej narażone na pojawienie się ognisk korozji. Warto także przyjrzeć się dokładnie masce, na której zazwyczaj lądują kamyki odpryskujące spod kół pojazdu poruszającego się przed nami. Tutaj także należy rozpocząć wszelkie działania od dokładnego umycia powierzchni samochodu oraz szlifowania, do którego można zastosować krążek ścierny na rzep Hookit 3M. Następnie należy starannie odtłuścić powierzchnię auta oraz zabezpieczyć elementy znajdujące się wokół obrabianej powierzchni. W tym celu można wykorzystać taśmę lub folię ochronną. Kolejną czynnością jaką należy wykonać jest nałożenie podkładu. W sytuacji gdy ubytki są zbyt duże, warto zastanowić się nad użyciem szpachli NOVOL. Szpachlówka natryskowa pozwala na wypełnienie dużych powierzchni z zachowaniem gładkiej powłoki. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż czas jej schnięcia wynosi około 2 godzin.

Przeprowadzenie konserwacji podwozia oraz karoserii wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i energii. Jednakże jeśli chcemy, by samochód, którym się poruszamy, służył nam przez długie lata, warto poświęcić dłuższą chwilę i zabezpieczyć go przed pojawieniem się nieproszonego gościa w postaci korozji.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium