Renowacja żelkotu - jak ją wykonać?
Renowacja żelkotu - jak ją wykonać?

Renowacja żelkotu zawsze powinna być wykonywana przy pomocy preparatów przeznaczonych do żelkotu. Stosowanie zwykłych produktów możesz uszkodzić dodatkowo powierzchnię, lub wpłynąć na jej trwałość.

Jak przeprowadzić renowację żelkotu i na jakie rzeczy zwracać uwagę? Co może się stać, jeśli renowacja zostanie źle przeprowadzona?

Renowacja żelkotu - to będzie Ci potrzebne

Produkty ścierne przeznaczone do renowacji żelkotu. Pasty polerskie, mleczka. A także narzędzia. Pasty polerskie mają za zadanie usunięcie wszelkich rys, zadrapań i uszkodzeń powierzchni powstałych wskutek jej eksploatacji. Przygotowane przez 3M pasty oraz preparaty, stworzono z myślą o zastosowaniu jednej serii produktów. Umożliwiając tym samym przeprowadzenie procesu renowacji żelkotu od polerowania, po zabezpieczenie woskiem.

Zanim przystąpisz do polerowania i przeprowadzenia całkowitej renowacji żelkotu. To na samym początku określ, czego dokładnie oczekujesz. Jest bardzo ważny krok, ponieważ innej pasty polerskiej użyjesz do renowacji twardego żelkotu. A innej do polerowania topcoat i miękkiego żelkotu, czy lakierów poliuretanowych. Tak samo do twardości podłoża musisz przygotować odpowiedni papier ścierny.

Natomiast po rozpoznaniu powierzchni dobór produktów nie jest trudnym zadaniem. Do miękkiego lakieru nie używa się agresywnych past polerskich, a do twardego żelkotu nie stosuje się delikatnego mleczka. Zadbaj również o dobór odpowiedniej gąbki polerskiej dostosowanej do siły cięcia pasty.

Polerowanie żelkotu na przykładzie pasty Light do żelkotu 3M™ Perfect-It™

Środek polerski lekkościerny z woskiem do żelkotu

Gdy potrzebne jest lśniące wykończenie i trwała ochrona dla rys po papierze ściernym P1500 i drobniejszych, 3M™ Perfect-It™ Gelcoat Light Cutting Polish + Wax jest idealnym rozwiązaniem. Sprawdzi się dla jasnego i ciemnego żelkotu. Poprawiona formuła o dłuższym czasie schnięcia, zapewnia łatwiejsze czyszczenie, mniej kurzu i wydajne użytkowanie. Nawet w wysokich temperaturach. Specjalnie opracowany do łodzi, przyczep kempingowych i żelkotów przemysłowych. Ten środek do polerowania jest idealny do procesów jednoetapowych. Używaj zawsze, gdy potrzebujesz trwałego wosku.

Polerowanie żelkotu przy pomocy maszyny

  1. Nałóż materiał na obszar 2' x 2'.
  2. Użyj podkładki polerskiej na buforze, aby rozprowadzić materiał i zmniejszyć pętlę.
  3. Wypoleruj obszar za pomocą podkładki 3M Wool Compounding z zestawem buforów między 1200 i 2000 obr./min.
  4. Wypoleruj obszar używając lekkiego do średniego nacisku. Gdy materiał zaczyna wysychać, zmniejsz siłę nacisku.

Renowacja żelkotu ręczna

  1. Nałóż materiał na powierzchnię 1’x 1’ za pomocą czystej ściereczki z mikrofibry.
  2. Poleruj powierzchnię żelkotu kolistymi ruchami. Pracuj w jednym obszarze, aż materiał będzie dotarty. Nie dopuścić do zmętnienia produktu.
  3. Silnie utlenione powierzchnie mogą wymagać wielokrotnych aplikacji lub aplikacji przez maszynę.

Źle wykonana renowacja żelkotu i jej konsekwencje

Oczywiście nie oznacza to, że defekty zawsze występują. Jednak to najczęściej popełniane błędy podczas renowacji żelkotu. A Tobie przyda się wiedza, jak ich uniknąć.

  • przegrzanie powierzchni,
  • uszkodzenie podczas polerowania,
  • uszkodzenia aplikatorem.

Przegrzanie powierzchni

Następuje wtedy, kiedy zbyt mocno dociskasz maszynę polerską do powierzchni. A siła tarcia, prędkość obrotowa i czas polerowania podnosi temperaturę. Tutaj rozwiązanie jest jedno. Należy przestrzegać informacji zawartych na produkcie do polerowania, a także zwrócić uwagę na siłę docisku maszyny do powierzchni. A także odpowiednio dobraną prędkość obrotową. Dobrym sposobem jest również używanie dedykowanych gąbek polerskich lub aplikatorów z naturalnego futra.

Uszkodzenia podczas polerowania

Do uszkodzenia powierzchni podczas polerowania dochodzi najczęściej przy polerowaniu trudno dostępnych miejsc. Najczęściej przy przetłoczeniach, narożnikach i nieforemnych kształtach. Żeby tego uniknąć, trzeba zaopatrzyć się w dobrej jakości futro polerskie, a także dostosować odpowiednią tarczę do mocowania głowicy. Oczywiście można się wspomóc również tradycyjnym zabezpieczeniem powierzchni za pomocą taśmy malarskiej. Co zdecydowanie polecamy.

Uszkodzenia aplikatorem

Ten rodzaj błędów wynika niestety z nieuwagi osoby wykonującej renowację żelkotu. Uszkodzenia wynikające z aplikatora powstają po prostu wskutek jego uszkodzenia. Może być to naruszona struktura gąbki polerskiej, postrzępione krawędzie, czy zalegająca pasta polerska.

Jeśli przeprowadza się renowacje uszkodzonym padem, czy wystrzępioną gąbką. To właśnie w tych uszkodzeniach gromadzi się pasta polerska, kurz i drobne zanieczyszczenia, które uszkadzają polerowaną powierzchnię. W tym miejscu należy zwrócić jeszcze uwagę, że jeśli pad nie ma defektów. A powstają uszkodzenia powierzchni, to mogą być one wynikiem nierównomiernej pracy głowicy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium