W przypadku, gdy właściciel pojazdu chce usunąć z jego powierzchni zarysowania, specjalista zaleca przeważnie zdjęcie starej warstwy lakierniczej, na którą zostanie zaaplikowana szpachlówka natryskowa, by na koniec móc nałożyć nowy lakier. Coraz częściej jednak zastępuje się ten preparat podkładem akrylowym o właściwościach wypełniających. Czy oznacza to, że szpachlówka natryskowa w sprayu i w puszce są obecnie produktami zbędnymi? Sprawdź, do czego mogą się przydać produkty tego typu!
Szpachlówka natryskowa zamiast podkładu akrylowego
W wielu warsztatach stosuje się podkłady akrylowe o świetnych właściwościach wypełniających i szpachlówki natryskowe. Ten drugi preparat sprawdzi się znakomicie jako środek mający za zadanie odizolować miejsca szpachlowane od pozostałych warstw lakierniczych. Taki zabieg może zapobiec pojawianiu się żółtych przebarwień na jasnych lakierach, które zwykle występują na elementach reperowanych wcześniej z wykorzystaniem mas szpachlowych. Dodatkowo szpachlówka natryskowa Novol może być nakładana przy pomocy natrysku pneumatycznego. Dzięki takiej aplikacji możliwe jest uzyskanie dużego wypełnienia, pozwalającego na zachowanie gładkiej powierzchni, na którą została nałożona.
Szpachla do napraw blacharsko-lakierniczych
Liczne zarysowania widoczne na karoserii pojazdu mogą prezentować się bardzo nieestetycznie. Dlatego też do ich wypełnienia, często stosuje się szpachlówkę natryskową. Preparat ten znakomicie pokrywa i wygładza liczne zadrapania, wgłębienia oraz pęknięcia powstałe na powierzchni samochodu. Stosując szpachlówkę natryskową istnieje możliwość uzyskania gładkiej powłoki nawet na bardzo dużych elementach. Z tego względu owy preparat można także stosować na nieco większych pojazdach, takich jak autobusy, ciężarówki czy przyczepy kempingowe. Szpachlówka natryskowa stanowi także dodatkowe zabezpieczenie powierzchni pojazdu przed ponownym wystąpieniem głębokich zarysowań. Stosowany przez wielu specjalistów w zastępstwie za szpachlówkę podkład akrylowy charakteryzuje się znacznie większą możliwością kurczenia się. Dlatego też możliwe jest późniejsze odpryskiwanie farby oraz łuszczenie się poszczególnych warstw lakierniczych.
Znakomite przyleganie do różnych powierzchni
Szpachlówka natryskowa jest ceniona za właściwości pozwalające jej na doskonałe przyleganie do powierzchni stalowych, aluminiowych, pokrytych podkładami akrylowymi dwukomponentowymi. Można ją również aplikować na stare powłoki lakiernicze. Nie zaleca się stosowania szpachlówki natryskowej bezpośrednio na grunty reaktywne. Bardzo często produkt ten można nabyć w zestawie z utwardzaczem. Łącząc te dwa preparaty, należy stosować się do zaleceń producenta, które zazwyczaj są zawarte na etykiecie.