Dlaczego nie powinno się składować odpadów lakierniczych?
Dlaczego nie powinno się składować odpadów lakierniczych?

W każdym warsztacie samochodowym, w tym również takim świadczącym usługi lakiernicze, wytwarzane są różnego rodzaju odpady. Ze względu na zagrożenie, jakie mogą one stwarzać wymagane jest odpowiednie gospodarowanie nimi, co zostało uregulowane przepisami prawa.

Zakłady samochodowe takie jak lakiernie mają ściśle określone obowiązki odnoszące się do zarządzania odpadami, które zostały wytworzone na ich terenie. Jak powinna wyglądać gospodarka odpadami lakierniczymi, czy dozwolone jest ich składowanie? Wyjaśnimy to w poniższym tekście.

Czym są odpady lakiernicze?

Mianem odpadów lakierniczych określa się zasadniczo wszelkie odpady powstałe bezpośrednio w wyniku prac prowadzonych w lakierni. Do grupy tej zalicza się zatem m.in. pojemniki i opakowania po farbach, zużyte folie, papiery ochronne i taśmy, czy jednorazowe kombinezony ochronne. Ponadto odpadami lakierniczymi będzie także zanieczyszczona woda bądź szlam lakierniczy, powstający w trakcie procesu lakierowania na mokro.

Rodzaje odpadów z lakierni

W przepisach prawa odnoszących się do gospodarowania odpadami lakierniczymi usystematyzowano ich charakterystykę oraz przypisano im odpowiednie numery. Ma to ułatwić prowadzenie ewidencji odpadów powstałych wskutek prac prowadzonych w lakierniach. Numery te, czy też inaczej kody, prezentują się z następujący sposób:

    • 08 01 - odpady pochodzące z produkcji, przygotowywania, obrotu, stosowania oraz usuwania farb i lakierów,
    • 08 01 11 - odpady w postaci farb i lakierów, które zawierają rozpuszczalniki organiczne lub inne niebezpieczne substancje,
    • 08 01 12 - odpady w postaci farb i lakierów nieobjęte kodem 08 01 11,
    • 08 01 12 - szlamy pochodzące z usuwania farb i lakierów, które zawierają rozpuszczalniki organiczne lub inne niebezpieczne substancje,
    • 08 01 14 - szlamy pochodzące z usuwania farb oraz lakierów nieobjęte kodem 08 01 13,
    • 08 01 15 - szlamy wodne powstałe z farb i lakierów, które zawierają rozpuszczalniki organiczne lub inne niebezpieczne substancje,
    • 08 01 16 - szlamy wodne zawierające farby i lakiery, nieobjęte kodem 08 01 15,
    • 08 01 17 - odpady powstałe podczas usuwania farb i lakierów, które zawierają rozpuszczalniki organiczne lub inne niebezpieczne substancje,

Zasady gospodarowania odpadami lakierniczymi

Gospodarowanie odpadami pochodzącymi z zakładów mechanicznych lub lakierniczych uregulowane zostało zapisami dwóch aktów prawnych. Jednym z nich jest Ustawa Prawo Ochrony Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r., drugim zaś - Ustawa o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r. Do obu tych aktów wydane zostały dodatkowo pewne akty wykonawcze, których zapisy uściślają poszczególne kwestie z zakresu gospodarowania odpadami.

Zagadnienie to poruszaliśmy już szczegółowo na naszym blogu, dlatego zajrzyj do poniższego tekstu, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć, jeśli zamierzasz otworzyć zakład lakierniczy.

Gospodarowanie odpadami w lakierni - to musisz wiedzieć!

Teraz przejdziemy natomiast do jednego z elementów procesu gospodarowania odpadami lakierniczymi, którym jest ich składowanie.

Składowanie odpadów lakierniczych - co trzeba wiedzieć?

Wspomniana wcześniej Ustawa o odpadach definiuje magazynowanie odpadów, jako ich czasowe przechowywanie lub gromadzenie przed transportem, odzyskiem lub utylizowaniem.

Składowanie odpadów może być realizowane wyłącznie na specjalnie przygotowanym do tego celu obszarze. Dla odpadów lakierniczych należy zatem zorganizować specjalnie wyznaczone do tego miejsce oraz odpowiednie pojemniki, przeznaczone specjalnie dla tego rodzaju odpadów.

Posiadacz odpadów, który zamierza prowadzić działalność w zakresie ich zbierania (składowania) czy transportu, zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na prowadzenie tej działalności. Zezwolenie na prowadzenie takiej działalności wydawane jest w drodze decyzji na wniosek, którego kształt określają przepisy Ustawy o odpadach. Wydawane jest ono przez właściwy organ na określony czas, nie dłuższy niż 10 lat.

Posiadacz odpadów lakierniczych może jednak nie uzyskać zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ich składowania, jeżeli planowany sposób gospodarki odpadami:

  1. jest niezgodny z wymaganiami ustawy,
  2. mógłby powodować zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska,
  3. jest niezgodny z planami gospodarki odpadami.

Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii. Mianowicie w świetle polskiego prawa rozróżniana jest osoba posiadacza odpadów niebezpiecznych, w tym lakierniczych, od ich wytwórcy. Co zaś tyczy się tego drugiego, to wytwórca odpadów, który prowadzi działalność m.in. w zakresie ich składowania jest zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na prowadzenie tej działalności. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy posiada on pozwolenie na wytwarzanie odpadów lub decyzję zatwierdzającą program gospodarki nimi.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 604 152 239
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium